Чи обов’язково робити щеплення від грипу?

В Україні щеплення від грипу не належать до десяти обов’язкових. Лікарі рекомендують робити його за станом здоров’я. Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вакцинації від грипу підлягають вагітні, діти віком від шести місяців до п’яти років, працівники сфер охорони здоров’я й освіти, люди похилого віку та особи з хронічними захворюваннями. Щеплення щороку роблять вакцинами, які відповідають рекомендаціям і прогнозам ВООЗ щодо епідемічної ситуації в країні. Щоб вакцинація була ефективною, вона має охопити не менше 95% населення. Та останнім часом в Україні зросла кількість медвідведень і необгрунтованих відмов від щеплень, зокрема й від грипу. Хоча вакцинація — єдина дієва профілактика від грипу. Епідемічний сезон вже почався, тому потреба в щепленні є. Найліпше вакцинуватися все ж таки у вересні, щоб імунітет сформувався до першої хвилі епідемії. Якщо ж не встигли, то варто провакцинуватися зараз. Адже вірусом грипу можна заразитися не лише в епідемічний сезон, а й протягом року. МОЗ щороку затверджує вакцини, які рекомендує населенню. Оскільки вакцинуватися від грипу МОЗ рекомендує, а не зобов’язує, то держава вакцини в заклади охорони здоров’я не постачає. Їх закуповують за гроші місцевих бюджетів, підприємств або за власні кошти особи, які бажають вакцинуватися. Вакцини не дороговартісні, їх можна самостійно придбати в аптеках. Записатися на вакцинацію можна як у державних, так і в приватних закладах охорони здоров’я.

З якого віку ліпше вакцинувати дітей від грипу?

Деякі батьки не вакцинують дитину і чекають, поки у неї сформується імунітет. За логікою цих батьків, якщо дитина не буває у дитячих колективах, то у неї немає ризику заразитися. Але це не так, бо навіть батьки можуть стати для неї джерелом вірусу грипу. Небезпека чатує в громадських місцях, які дитина може відвідувати. Діти старше шести місяців належать до групи підвищеного ризику. Адже в цьому віці втрачають імунний захист від грипу, який отримали від матері впродовж вагітності з грудним молоком. Тому вакцини для дітей, скажімо, до року розраховані саме на створення в дітей захисту від грипу. Часто батьки чекають, коли діти виростуть, аби вакцинувати їх. Цього не варто робити, бо збудник грипу не чекає сигналу атакувати дитячий організм. Важкий перебіг грипу, можливий розвиток ускладнень, часта потреба в госпіталізації таких дітей, а також складність у проведенні лікувальних маніпуляцій у домашніх умовах, стрес від лікування як для дитини, так і для батьків, зокрема в умовах стаціонару, свідчать, що вакцинувати від грипу слід не лише дитину, а й усіх членів її сім’ї.

Чи можна робити щеплення від грипу дитині, яка нещодавно перехворіла?

Розглянемо всі можливі варіанти. Якщо в дитини була вірусна інфекція без ускладнень, то робити щеплення від грипу можна одразу після одужання. Навіть на наступний день після того, як лікар-педіатр огляне дитину й зазначить у довідці, що вона здорова і має право перебувати в колективі. Якщо в дитини аденоїдні вегетації з скаргами на постійний нежить, покашлювання, то батьки часто бояться робити щеплення, відкладають їх до весни, а то й до літа, коли стан дитини поліпшується, а симптоми зникають. Тож уважають, що потреби вакцинуватися від грипу влітку чи навесні немає. Однак таких дітей не лише можна вакцинувати, а й необхідно. Бо їм перенести ускладнення після грипу особливо тяжко. Аденоїдні вегетації — хронічний процес, коли немає гострого запалення, гнійних виділень, підвищеної температури тіла, сильного кашлю. Тобто, коли в дитини ремісія, то щеплення від грипу робити можна. Тимчасовим протипоказанням до щеплень є лише загострення хронічних захворювань. Якщо дитина почувається добре, вона активна, то вакцинувати її можна й навіть потрібно. Ба більше — навіть легкий нежить, «залишковий» кашель після застуди чи незначні висипання на шкірі не є протипоказаннями до вакцинації.

Кiлькiсть переглядiв: 371

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.